Latin Students Collaborate and Conquer at JCL

Ellis Latin students in grades 8 to 12 competed at the 68th annual Pennsylvania Junior Classical League (PAJCL) convention at Penn State University from May 24 to 26. The Pennsylvania Junior Classical League, an organization for junior and senior high school students enrolled in Classical courses, was "formed to promote the study of Latin and Greek and to impart an understanding of the debt which our own culture owes to that of Classical antiquity."
Students competed against schools from across Pennsylvania in Latin academic tests, creative projects, and Olympic-inspired sporting events. Ellis girls returned to Pittsburgh with an impressive list of accolades—they won second place overall for Division II, three team awards, and 27 individual awards.

At JCL, girls had the opportunity to dive into spirited academic, athletic, and artistic contests that encourage them to tackle challenges independently and as a team. Cheered every step of the way by their teammates, students exercised their bodies and their minds while forming new friendships, using their voices, and having fun. As a result, their confidence in their own Latin knowledge expanded as they stretched themselves intellectually and stepped outside of their comfort zone.

Team Awards
Division II Overall: 2nd Place
Spirit Contest: 1st Place, Friday
Spirit Contest: 1st Place, Saturday
T-Shirt Competition: 1st Place

Academic Awards
Daily Life: 2nd Place, Jia Lawrence, Class of 2023
Daily Life: 3rd Place, Abby Fagersten, Class of 2023
Daily Life: 4th Place, Amelia Reines, Class of 2023
Derivatives: 5th Place, Cyd Kennard, Class of 2023
Grammar: 2nd Place, Rowan Cain, Class of 2023
Grammar: 4th Place, Lana Blawat, Class of 2023
Grammar: 5th Place, Cyd Kennard, Class of 2023
Mythology: 5th Place, Kris Kaminski, Class of 2022
Mythology: 5th Place, Kiera Harrell-Danks, Class of 2021
Pentathlon: 2nd Place, Rowan Cain, Class of 2023
Pentathlon: 3rd Place, Parisha Wilojanapa, Class of 2023
Pentathlon: 4th Place, Katie Anderson, Class of 2023
Pentathlon: 5th Place, Kris Kaminski, Class of 2022
Reading Comprehension: 1st Place, Lana Blawat, Class of 2023
Reading Comprehension: 3rd Place, Isabelle Hammer, Class of 2019
Reading Comprehension: 4th Place, Parisha Wilojanapa, Class of 2023
Reading Comprehension: 4th Place, Andreina Taylor, Class of 2022
Roman History: 4th Place, Abby Fagersten, Class of 2023
Vocabulary: 4th Place, Adah Brownlee, Class of 2023

Artistic Awards
Impromptu Art: 4th Place, Dory Johnson, Class of 2019
Modern Myth Lower Category: 2nd Place, Cyd Kennard, Class of 2023
Modern Myth Lower Category: 3rd Place, Adah Brownlee, Class of 2023
Modern Myth Upper Category: 2nd Place, Hunter Kloss, Class of 2021
Modern Myth Upper Category: 3rd Place, Kiera Harrell-Danks, Class of 2021
Pastel Sketches: 4th Place, Kiera Harrell-Danks, Class of 2021
Ink Sketches: 2nd Place, Rowan Cain, Class of 2023
Greeting Card: 2nd Place, Rowan Cain, Class of 2023
Traditional Color Photo: 4th Place, Katie Anderson, Class of 2023
Traditional Color Photo: 4th Place, Lana Blawat, Class of 2023
Doll-Size Costume: 5th Place, Maya Winter, Class of 2022
Textiles: 4th Place, Abby Fagersten, Class of 2023
Games: 5th Place, Helen Luffy, Class of 2019
Tile/Glass Mosaics: 2nd Place, Ella Rath, Class of 2022
3-Dimensional Map: 4th Place, Cyd Kennard, Class of 2023
Pottery: 2nd Place, Jia Lawrence, Class of 2023
Major Models: 2nd Place, Abby Fagersten, Class of 2023
Dramatic Interpretation: 4th Place, Kris Kaminski, Class of 2022
Dramatic Interpretation: 5th Place, Rowan Cain, Class of 2023
Certamen Level 1: 2nd Place, Rowan Cain, Class of 2023, Abby Fagersten, Class of 2023, Cyd Kennard, Class of 2023, Parisha Wilojanapa, Class of 2023

Athletic Awards
100M Run: 1st Place, Maya Winter, Class of 2022
100M Run: 2nd Place, Jordan Merkel, Class of 2022
200M Run: 1st Place, Katie Anderson, Class of 2023
1600M Run: 1st Place, Cyd Kennard, Class of 2023
400M Relay: 5th Place, Kiera Harrell-Danks, Class of 2021, Grace Coffelt, Class of 2021,  Dory Johnson, Class of 2019, Hunter Kloss, Class of 2021
Friscus Throw: 2nd Place, Kiera Harrell-Danks, Class of 2021
Friscus Throw: 5th Place, Dory Johnson, Class of 2019
Pool Noodle Javelin: 2nd Place, Helen Luffy, Class of 2019
Back